Jak zrobić prostą ekologiczną marzannę

Z powitaniem wiosny wiążą się różne tradycje i zwyczaje. Jeden z nich dotyczy topienia marzanny. Zgodnie ze słowiańską tradycję symbolizuje ona zimę oraz śmierć.

W związku z tym zwyczaj topienia marzanny ma związek z przywoływaniem wiosny. Oczywiście obecnie jest to raczej forma zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Można na przykład zaplanować topienie marzanny na 21 marca. Jest to Pierwszy Dzień Wiosny, ale także Dzień Wagarowicza. Żeby powstrzymać dzieci i młodzież przed wagarami warto zorganizować wtedy coś ciekawego. Poza tym samodzielne wykonywanie marzanny może być jednocześnie lekcją ekologii, którą można przeprowadzić nie tylko w szkołach, ale również już w przedszkolach. To, z czego zrobiona jest marzanna należy uzależnić od planów wobec niej. Jeśli ma zostać utopiona lub spalona i utopiona wykonuje się ją z kijków, słomy, szyszek, sznura z konopii. W razie podpalenia tego typu materiałów nie zanieczyszcza się środowiska. Natomiast jeśli marzanna zostanie po prostu wrzucona do wody, a po jakimś czasie wypłynie na brzeg, to i tak ulegnie dość szybkiej degradacji.

Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli ekologiczna marzanna zostaje zrobiona z plastikowych butelek, kartonów po mleku i sokach, rolkach po papierze toaletowym, nieużywanych ubrań itp. Z pewnością wykorzystanie tego typu materiałów ponownie, zamiast ich wyrzucać, to bardzo dobry pomysł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podpalenie marzanny z nich zrobionej jest zdecydowanie nieekologiczne. Nie należy jej również pozostawiać w wodzie, a tym samym zaśmiecać środowiska. jest jednak proste rozwiązanie – trzeba ją po prostu wyłowić.  Następnie może zostać elementem szkolnej czy przedszkolnej wystawki. Żeby urozmaicić jeszcze wyprawę mającą na celu utopienie marzanny warto jakoś ciekawie się poprzebierać. Dzięki kolorowym i wiosennym przebraniom na Dzień Wagarowicza będzie on pełen zabawy i humoru. Na pewno warto zachęcić uczniów do tego oraz w ogóle nawiązywać z nimi dobry kontakt, bo wówczas mają mniejszą ochotę na wagary, nawet w Pierwszy Dzień Wiosny.