Pomysły na ciekawe zajęcia z dziećmi

Żeby Dzień Wagarowicza nie kusił nikogo do zrezygnowania z zajęć w szkole, warto ustalić już wcześniej, że Pierwszy Dzień Wiosny będzie nieco luźniejszy dla uczniów. Co może to oznaczać?

Na pewno nauczyciele nie powinni urządzać kartkówek, klasówek, ani odpytywać uczniów. Poza tym cześć lekcji może być zastąpionych ciekawymi zabawami i konkursami związanymi z wiosną. Warto urządzić chociażby turniej wiedzy o obyczajach dotyczących równonocy wiosennej. Młodsze dzieci na pewno chętnie wezmą udział w zajęciach plastycznych, zwłaszcza jeśli dla autorów najładniejszych prac będą przewidziane nagrody. Bardzo dobrym pomysłem jest również wspólne wykonanie marzanny, a następnie zorganizowanie wycieczki nad najbliższy zbiornik wodny, gdzie będzie można ją utopić. Wiosenny spacer również z pewnością wszystkich ucieszy. Jeśli pogoda będzie wyjątkowo udana można nawet zorganizować zabawy sportowe na szkolnym boisku. Natomiast zawody, konkurencje sprawnościowe czy mecze można też urządzić na sali gimnastycznej. Najciekawiej będzie, jeśli weźmie w nich udział kilka klas.

Wspólną atrakcją dla całej szkoły może być także mini lista przebojów lub koncert życzeń. Uczniowie wraz z nauczycielem mogą też przygotować przedstawienie lub pokaz skeczy. Wymaga to oczywiście wcześniejszego przygotowania, natomiast w młodszych klasach czy przedszkolach 21 marca mija często na poznawaniu wierszyków i piosenek dotyczących Pierwszego Dnia Wiosny. Kolejny pomysł polega na przeprowadzeniu konkursu na najładniejsze przebranie. Kilka dni wcześniej należy ogłosić, że każdy uczeń może w Dniu Wagarowicza przyjść do szkoły w przebraniu. Potem komisja złożona z nauczycieli i uczniów wybierze najlepszy pomysł. W niektórych szkołach 21 marca organizowane są z kolei wycieczki. Bez względu na to czy zaplanowane zostanie wyjście do kina czy zwiedzanie fabryki ciastek, to z pewnością uczniom znacznie bardziej spodoba się taki sposób spędzania Pierwszego Dnia Wiosny niż siedzenie w ławkach, w szkolnej sali. Wagarowanie jest z pewnością pewnym problemem, ale warto pamiętać o tym, że nauczyciele i dyrekcja szkoły mogą zrobić wiele, aby temu zapobiegać. Często wystarczy zainteresować czymś uczniów.