Scenariusz przedstawienia w przedszkolu i szkole

Organizowanie przedszkolnego lub szkolnego przedstawienia na Pierwszy Dzień Wiosny jest dość popularne. Jeśli chodzi o maluchy, to zwykle zaprasza się na nie rodziców. Starsze dzieci i młodzież występują przed innymi uczniami oraz nauczycielami.

Zanim wystawi się przedstawienie konieczne są wielodniowe próby. Oczywiście niezbędny jest też scenariusz. Korzysta się z gotowego pomysłu albo układa go nauczyciel. Bywa również tak, że scenariusz jest wspólnym dziełem jego oraz występujących uczniów. Jeśli chodzi o występy w przedszkolu, to zwykle polegają na recytowaniu wierszyków oraz śpiewaniu piosenek dotyczących przyjścia wiosny. Wszystkie dzieci ubierają się na zielono, a niektóre z nich mogą mieć również specjalne kostiumy, adekwatne do wypowiadanego tekstu. Scenariusze przedstawień, które organizuje się w szkołach podstawowych są już zwykle nieco bardziej rozbudowane. Mogą dotyczyć na przykład zwyczaju topienia marzanny lub opowieści o słowiańskich obrzędach związanych z równonocą wiosenną. Jednak żeby zainteresować młodzież gimnazjalną trzeba postarać się jeszcze bardziej.

Im starsi uczniowie, tym bardziej krytyczne nastawienie do akademii szkolnych. Jednak okazuje się, że można urządzić takie przedstawienie, które naprawdę ich wciągnie. Scenariusz powinien uwzględniać sprawy, które interesują młodzież w wieku gimnazjalnym. Może to być na przykład zabawna historia Dnia Wagarowicza. W ogóle warto wykorzystać formę kabaretu. Jeśli chodzi o młodzież licealną, to na pewno można spróbować stworzyć wspólny scenariusz. Zwykle dobrze sprawdzają się występy polegające na parodiowaniu nauczycieli. Jednak tego typu przedstawieni powinno być naprawdę dobrze przemyślane i dlatego konieczny jest scenariusz. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nikogo nie urazić i aby przedstawiane scenki rzeczywiście były śmieszne. Improwizacja może się nie sprawdzić, zwłaszcza jeśli jednak da znać o sobie trema. Natomiast jeśli szkoła nie planuje przedstawienia dla wszystkich jej uczniów i pracowników, to można je po prostu zorganizować w klasie. To dobry pomysł na ciekawe spędzenie Dnia wagarowicza.